Respirační syncytiální virus (RSV, RS virus) je vysoce nakažlivý virus, který cirkuluje společně s dalšími respiračními viry. Onemocnění RSV může vést až k závažným onemocněním postihující dolní cesty dýchací.
Pokud si myslíte, že jste onemocněli RS virem, navštivte svého lékaře.
Na základě dostupných dat je RSV hlavním původcem komplikací kašle a dušnosti*. Bez testování však nelze spolehlivě určit původce respirační infekce.
*Dostupná data nemusí být reprezentativní pro celkovou populaci v ČR.
Virus se přenáší kapénkově, popř. přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaminovanými povrchy. Infekce začíná, když viry vstoupí do buněk dýchacího ústrojí. Jakmile jsou viry uvnitř, začnou se množit a dále infikované buňky uvolní nově vzniklé viry do blízkých buněk, tím vznikají shluky takto napadených buněk tzv. syncytia, která slouží viru k jeho množení.
V Evropě jsou ročně odhadem 3 miliony případů akutních respiračních infekcí způsobených RS viry u věkové skupiny nad 60 let.*
Z toho okolo 270 000 případů ročně s RS virovou infekcí skončí hospitalizací.*
Z toho přibližně 20 000 hospitalizovaných pacientů ročně na následky onemocnění způsobeného RS virem zemře.*
*Odhady založené na počtu obyvatel v roce 2019 (údaje o obyvatelstvu získané z Odboru OSN pro hospodářské a sociální věci).
Období výskytu RSV se může lišit. V ČR se nejčastěji nákaza objevuje od podzimních do jarních měsíců. Aktivitu RSV mohou ovlivnit faktory, jako je zeměpisná poloha, hustota populace nebo dokonce klima.